Dom Spotkań z Historią

szukaj  rss

Wyłącz system – galeria wideo

Zapraszamy do obejrzenia spotów przygotowanych dla DSH na rocznicę wyborów 4 czerwca 1989. Filmy wyreżyserowała Ewa Stankiewicz.

[ więcej ...]

Wyłącz system

Spektakularne zwycięstwo polskiego społeczeństwa, w tym zwykłych ludzi, którzy w wyborach do Sejmu 4 czerwca 1989 roku solidarnie powiedzieli NIE systemowi, zapoczątkowało proces przechodzenia Polski do demokracji, a w szerszej perspektywie przyczyniło się do końca komunizmu w Europie. Mimo wielkiej radości nie świętowaliśmy. Z kilku powodów. Chyba nie do końca uwierzyliśmy, że udało nam się wygrać z totalitarnym, wydawałoby się, niezniszczalnym systemem. „Resorty siłowe” były jeszcze w rękach komunistów, trwały ustalenia w sprawie utworzenia pierwszego niezależnego rządu, dopiero za nami zaczęły chwiać się kolejne kraje „demokracji ludowej”. Przekonanie, że to już naprawdę koniec, rodziło się stopniowo, wraz z kolejnymi zmianami, jakie przynosił rok 1989.

Ponad trzy lata temu Dom Spotkań z Historią został wyznaczony przez Urząd Miasta do koordynacji warszawskich obchodów 20. rocznicy czerwca 1989. W ramach akcji Wyłącz system zespół DSH wraz z Ośrodkiem KARTA i innymi współpracującymi instytucjami, przygotował imprezy plenerowe, happeningi, uliczne kino i teatr, koncert, wystawy i Fiestę – wielki dancing w Elektrociepłowni Powiśle, który powinien odbyć się 20 lat temu. Idea społecznych obchodów, święta nas wszystkich, tak spodobała się warszawiakom, że w tym roku już po raz trzeci zaprosiliśmy wszystkich chętnych do wspólnego wyłączania systemu. I wspólnego budowania tradycji radosnego Święta Wolności. 

Chcielibyśmy, żeby świętowanie prócz radości i wspomnień, budziło również refleksje; czym dzisiaj jest dla nas wolność? Czy ją doceniamy i jak z niej korzystamy? Co dziś oznaczają takie pojęcie jak solidarność, wspólnota, odpowiedzialność, tożsamość, sprzeciw. Święto Wolności ma także przywołać pamięć o zwykłych ludziach. Szeregowych opozycjonistach, których nazwiska nie przeszły do historii, a którzy wykazali się odwagą i niezłomnością, oraz o zupełnie anonimowych osobach, którzy swoją decyzją o zagłosowaniu w wyborach, zmienili historię. 

Zapraszamy do  przeczytania relacji z Wyłącz system vol. 1Wyłącz System vol. 2, Wyłącz system vol. 3

Designed by: Kotbury
O nas | Kontakt | Zapowiedzi | Zdarzenia | AHM | Wystawy | Edukacja | Filmoteka | WIK | Księgarnia