Dom Spotkań z Historią

szukaj  rss
Księgarnia

Kalendarium

Powroty. Warszawa 1945–46

Czwarty tytuł w serii „Z Archiwum Historii Mówionej”, prezentującej wspomnienia mieszkańców stolicy. Relacje osób, które w 1945 roku wróciły do lewobrzeżnej Warszawy to nie tylko opowieść o zrujnowanym mieście, to również zapis odradzającego się życia.

[ więcej ...]

John Vachon. Trzy razy Polska

Zapraszamy do naszej księgarni po znakomity album. John Vachon trzykrotnie odwiedził Polskę: w 1947, 1956 i 1963 roku. Fotografie, składają się w opowieść o ludziach, których determinacja w dążeniu do normalnego życia, nadzieja i odporność urzekły amerykańskiego fotoreportera.Album poprzedziła wystawa w DSH.

[ więcej ...]

Album „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla”

Album w opracowaniu prof. Ryszarda Żelichowskiego i prof. Wojciecha Materskiego towarzyszy ekspozycji nieznanych zdjęć wykonanych w 1934 roku w Polsce przez Willema van de Polla. W dwujęzycznym, polsko-angielskim albumie znalazło się prawie 200 fotografii.

[ więcej ...]

1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata

Z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 Dom Spotkań z Historią i Wydawnictwa Monoplan wydały liczący 220 zdjęć autorski wybór kart z  legendarnego „Fotodziennika”  z 1989 roku. Fotografie Anny Beaty Bohdziewicz wraz z komentarzami składają się na osobisty obraz czasu przełomu; obrazy  „wielkiej” historii przeplatają się z kadrami z życia prywatnego

[ więcej ...]

Maksymilian Fajans (1825–1890) w serii „Fotografowie Warszawy”

W książce autorstwa Danuty Jackiewicz można obejrzeć niezwykłe zdjęcia z lat 60. i 70. XIX wieku: widoki Warszawy, reportaże z życia miasta (m.in. otwarcie mostu Kierbedzia, budowa dworca Kolei Warszawsko-Terespolskiej, wnętrze słynnej cukierni Lourse’a w Hotelu Europejskim), portrety wybitnych mieszkańców.

[ więcej ...]

(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków

Album zawiera ponad 120 nieznanych w Polsce zdjęć dokumentujących historię Portugalii w XX wieku – od obalenia monarchii i ustanowienia republiki w 1910 roku, poprzez powstanie systemu autorytarnego (tzw. Nowego Państwa) pod przywództwem António Salazara, wojny kolonialne, aż po Rewolucję Goździków, która przywróciła w Portugalii system demokratyczny.

[ więcej ...]

„Warszawiacy nie z tej ziemi” – audiobook

Zapraszamy do odsłuchania fragmentów relacji, których wybór ukazał się również w formie audiobooka. Teksty czytają Danuta Stenka i Adam Ferency. Relacje zostały nagrane przez zespół Archiwum Historii Mówionej. Audiobook już dostępny w naszej księgarni!

[ więcej ...]

„Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945-1989” – książka z filmem i audiobook

Książka jest wyborem relacji cudzoziemców, którzy związali swoje życie z Warszawą. Opracowanie –  prof. Jerzy Kochanowski (UW), współpraca – Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH). Do każdego egzemplarza książki dołączony jest godzinny film z wybranymi relacjami wideo. Tytuł dostępny również jako audiobook, teksty czytają Danuta Stenka i Adam Ferency.

[ więcej ...]

„Będę to fotografował w kolorach”

Książka towarzyszy  wystawie zdjęć Stanisława Wilhelma Lillpopa, która była prezentowana w DSH w 2013 roku. W albumie można obejrzeć niezwykłe zdjęcia sprzed 100 lat, prawdopobnie pierwsze polskie kolorowe fotografie w technice autochromu oraz zdjęcia trójwymiarowe.Publikacja otrzymała wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry.

[ więcej ...]

Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944

Czwarta publikacja w serii wydawniczej "Z Archiwum Historii Mówionej". Broszura jest montażem fragmentów pochodzących z ponad 60 relacji zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej byłych i obecnych mieszkańców stolicy, pamiętających Powstanie Warszawskie.

[ więcej ...]
1 2 3 4 5 6 7
Designed by: Kotbury
O nas | Kontakt | Zapowiedzi | Zdarzenia | AHM | Wystawy | Edukacja | Filmoteka | WIK | Księgarnia